Kamerunské ovce – informace o plemenu

Kamerunská ovce je západoafrické zakrslé plemeno ovcí, chovajících se zejména v Kamerunu a okolních státech pro hospodářské účely. V našich klimatických podmínkách se plemenu kamerunských ovcí daří také dobře, je ale nutné zajistit ovcím ochranu před zimou, deštěm a větrem. Na zimu chrání berany hříva, která se jim od spodní části krku táhne až k lopatkám. Berani mají na rozdíl od oveček rohy. Kohoutková výška kamerunských ovcí je cca 55-60 cm, dosahují hmotnosti mezi 25-30 kilogramy. Ovce jsou oproti beranům až o třetinu menší. Berani dosahují kohoutkové výšky 60-70 cm a váhy 40-50 kilogramů.084

Kamerunské ovce jsou nenáročným plemenem, které si vystačí s dostatkem pastvy a vody. Proto jsou ovce vhodné zejména na oplocené pastviny, spásání trávy v zahradách apod.

Kamerunské ovce jsou barevně nejednotné a vyskytují se ve dvou základních barevných typech – hnědé a černobílé. Barva spodní části břicha je u obou typů vždy černá. My chováme výhradně hnědý typ kamerunské ovce. Ovce se bahní 2x ročně a po cca 150 dnech březosti rodí 1-2 mláďata. Ovce jsou jako matky velmi zodpovědné a zároveň i tolerantní k cizím jehňatům.

Kamerunská ovce má krátkou lesklou srst, kterou na rozdíl od běžně známých ovcí není nutné stříhat. Oproti kamerunským kozám kamerunské ovce neskáčou a nechají se od člověka pohladit.